V Dobřanech občané bojují s podivnými praktikami radnice. Ty se týkají zejména machinací a obchodů s pozemky. Podobné případy se přitom dají najít po celé republice. Změnit by to mohlo rozšíření pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, o které programově a dlouhodobě usilují Věci veřejné. Považují to totiž za účinný protikorupční nástroj.
Právě korupce na regionální úrovni je problémem nejen v Plzeňském kraji. Jedna z obcí, kde občané bojují s nehospodárným jednáním některých zastupitelů, ale i představitelů úřadu, jsou Dobřany u Plzně. Dobřanští bojují proti praktikám vedení města již mnoho let, bohužel marně.
psali jsme: Malá domů velkého zastupitele. Členka VV odhalila promyšlený plán
Vše začalo roku 2001, kdy zaměstnanci městského úřadu koupili pozemky o rozloze 27 149 m2 za 40 tisíc korun, tedy za metr čtvereční zaplatili necelou korunu padesát. Následovalo rozhodnutí zastupitelstva o vytvoření nového územního plánu, který změnil zmíněné pozemky na rozvojovou oblast města a rapidně tak zvýšil jejich hodnotu.
Dnes město takto zhodnocené pozemky v souladu s územním plánem odkupuje zpět, nyní však skoro padesát krát dráž a se závazkem darovat prodávajícím, tedy zaměstnancům městského úřadu, navíc jako „kompenzaci“ stavební parcelu dle vlastního výběru.
doporučujeme: Pardubický "dozorce" založil web proti podvodným firmám, teď na něm může být sám
„Ačkoliv jsme se pokoušeli poukázat přinejmenším na nevýhodnost obchodu s pozemky pro obec, nikdo z vedení města nereagoval, naopak postupem času vůči nám vystupují podrážděně. Obrátili jsme se dokonce na vedení kraje v době hejtmanství Milady Emmerové, nedostalo se nám však ani odpovědi,“ komentovala situaci v obci občanka Dobřan a dodala, že vzhledem k bezvýchodné situaci obyvatelé poprosili o pomoc poslance VV Víta Bártu, který se dlouhodobě angažuje v plzeňské politice.
psali jsme: NKÚ si už může posvítit skoro všude. Jen v ČEZu zůstává kvůli Peake zhasnuto
„Podobné čachry, jakými jsme svědky v Dobřanech, nejsou nijak ojedinělé. Jejich společným jmenovatelem prakticky napříč republikou je to, že nejdříve někteří zastupitelé koupí obecní pozemky, buď za velmi výhodnou nebo dokonce symbolickou změnu, a po čase, kdy zastupitelstvo rozhodne o změně územního plánu, dojde k jejich zhodnocení tím, že se z nich stanou rozvojové plochy nebo stavební parcely,“ uvádí manažerka plzeňských VV Lucie Šrailová.
doporučujeme: Místostarosta Plzně mlží o lukrativní zakázce. Nám podstrčil "falešnou" smlouvu
Věci veřejné dlouhodobě prosazují ústavní změnu, jejímž cílem je rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu i na kontrolu obcí, krajů a polostátních firem jako je například ČEZ. Považují to za efektivní nástroj v boji proti korupci, protože právě tudy proteče více než třetina veřejných financí. Rozšíření pravomocí státního kontrolora VV sice prosadily do koaliční smlouvy Nečasovy vlády, legislativní změnu i příslušný prováděcí zákon však v minulých dnech zamítl Senát. Věci veřejné se nevzdávají a podaly obě novely znovu.
více zde: Kmotři ČSSD se ozvali a senátoři dostali strach. NKÚ kvůli nim zůstává bezzubé
Související: