Starosta obce Jindřichov u Krnova vyhlásil výběrové řízení na ředitelku základní a mateřské školy. Využil tak svého práva, přestože výklad novely zákona ministerstva školství nedoporučuje dělat výběrová řízení tam, kde jsou ředitelé v důchodovém věku a není třeba, aby se dostali do šestiletého cyklu, nýbrž odejdou do starobního důchodu.
Místní ředitelce chyběly dva roky, a tak bylo na zastupitelstvu řečeno, že pokud místo obhájí, bude to její prestiž. Dnes už bývalá ředitelka své postavení obhájila, výběrové řízení vyhrála, a přesto jmenoval starosta na její místo uchazečku až z pátého místa, která nikdy neučila a neměla žádnou praxi. Naposledy pracovala jako referentka na Městském úřadu v Krnově.
Následovala petice rodičů, kterou starosta vůbec neakceptoval. Bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo, na němž měl starosta své rozhodnutí obhájit. Místo pádných argumentů tu však zazněly urážky, lži a pomluvy. Své rozhodnutí starosta zdůvodnil tím, že bývalá ředitelka, která byla ve funkci 16 let, je již opotřebovaná.
čtěte také: VÍME PRVNÍ: Doprava chystá byznys pro vyvolené: Autoškoly a obce přijdou o stamiliony
Jako horký brambor
Protože nová ředitelka nesplňovala požadavky ani vzdělání ani praxe, obrátila jsem se jako zastupitelka na ministerstvo vnitra kvůli průběhu výběrového řízení a současně i na ministerstvo školství kvůli způsobilosti vybrané kandidátky, která je v rozporu se zákonem. Odpovědi, které jsem obdržela, byly sice dvoustránkové a byly odeslány v zákonné lhůtě, nicméně jejich obsah je více než zarážející. Ministerstvo vnitra nás odkázalo na ministerstvo školství, a naopak. Jednoznačné stanovisko nezaujal ani odbor školství Moravskoslezského kraje.
doporučujeme: Život obyvatel v Cihelní ulici se změnil v peklo. Může za něj Stanjurův náměstek Hampl?
Vzápětí začaly problémy se samotným odchodem bývalé ředitelky, během nějž byly porušeny veškeré zákonem stanovené podmínky. Bývalá ředitelka mohla využít práva odmítnout nabídnuté místo, a aniž by se zdržovala na pracovišti, měla nárok na dvouměsíční plat. Místo toho jí chtěla nová ředitelka prodloužit smlouvu z doby, kdy ještě funkci nevykonávala. Žádné nové zařazení jí nenabídla, a přestože čerpala „starou“ dovolenou, psala jí „A“, tedy neomluvenou absenci. Přehodnotila ji až na základě podané žaloby a vyjádření Inspektorátu práce v Bruntálu.
čtěte také: Věci veřejné odhalily levárny. Kubice vysílá své vojsko na starostku
Ředitelka by potřebovala doučování
Výsledkem tohoto výběrového řízení byl odchod několika kantorů, s nimiž byl rozvázán pracovní poměr, a nová paní ředitelka začala učit občanskou nauku, při níž mění dějiny. Ze sešitu se například dozvíme, že „Itálie byla spojencem Československa v Mnichovské dohodě a roku 1939 nastoupil jako říšský protektor Reinhard Heydrich“.
Dalším negativním dopadem nepřiznané chyby pana starosty byl odchod několika žáků ze školy, která se potýká s podlimitním stavem. Další se chystají v novém školním roce opustit opravenou školu za několik milionů a jít tam, kde jim bude poskytnuta kvalitní výuka, která zaručí jejich přípravu na další vzdělávání, aniž by museli chodit na doučování k bývalým kantorům.
Olga Havlová, klub VV Jindřichov ve Slezsku
článek vyšel na webu VV
Další články z rubriky Vize VV: