Převratná novinka by mohla postihnout české školství. V návrhu novely trestního zákoníku, která půjde na jednání Poslanecké sněmovny v květnu je totiž zařazeno nové ustanovení, podle něhož se učitel má stát veřejným činitelem.
„Novela má umožnit větší pravomoci učitelů a jejich obranu proti slovním i jiným útokům. Ze statutu veřejného činitele však plynou i určité povinnosti a nároky. Nyní proto ověřuji u Parlamentního institutu, co vše by pro učitele znamenalo, kdyby se stali veřejnými činiteli. Důležité také bude, aby učitelé byli připraveni na řešení krizových situací, aby je dokázali rozeznat a správně vyhodnotit,“ zdůrazňuje bývalá učitelka Jana Drastichová, zpravodajka zákona.
čtěte také: Interní sdělení: Oprášíme akademii VV
Veřejní činitelé jsou právně více chráněni před útokem. Tato ochrana, která znamená v případě útoku přísnější postih, má přimět potencionálního pachatele, aby proti němu neútočil. Zároveň ale veřejný činitel za své chování, za činy úmyslné i nedbalostní, nese vyšší zodpovědnost s možností tvrdšího postihu.
Agresivita žáků roste
Debata o náročnosti učitelského povolání a o jejich možnostech bránit se rostoucí agresivitě žáků se rozhořela na facebookových profilech poslanců Věcí veřejných v den mezinárodního dne učitelů, který je v České republice určen na 28. března
čtěte také: Drastichová k valorizaci penzí: 27 tisíc lidí pod peticí a zástupci MPSV ani nepřišli
„Pracovala jsem ve školství celý život, teď jsem již v důchodu a tak nějak musím říci, že jsem ráda. Dcera pracuje také ve školství, má svou práci moc ráda, je velice svědomitá a to někdy vadí dětem i kolegům.“ Přispěla do diskuse Anna Nouzáková s učitelskou zkušeností:
související: Ministře Fialo, nejste jen „údržbář“. Neponižujte úroveň vzdělanosti
Věra Dědicová, členka VV, také učila a upozorňuje, že je nutné se současným stavem něco dělat. „ Kantoři a zvláště kantorky jsou naprosto bezmocní. Některé děti, zejména ze sociálně nestabilních rodin, je častují nejvulgárnějšími nadávkami a ony s tím nic nesmějí udělat. A pokud žákovi napíšete poznámku, ještě na vás rodič přiletí a v nejlepším případě vám taky vynadá, v tom horším vás inzultuje. A nikdo s tím nic neudělá, protože se všichni bojí!“ konstatuje.
čtěte také: Mezigenerační nenávist bují facebookem: "Je ti nad 50, nemáš právo žít"
Mají smysl smlouvy škol s rodiči?
Nový smluvní vztah zavedl exministr Josef Dobeš. Spolupráce rodičů a školy je v současnou chvíli na dobrovolné bázi a záleží zcela na řediteli, zda se k projektu jeho škola přidá. Podle Drastichová, tedy už nyní školy mohou nalézat řešení společně s rodiči v případě konfliktů.
článek vyšel na webu VV
Další články z Rubriky Vize VV: