Komu v první fázi prospěje stavba nesmyslného průtahu plzeňskou Roudnou, je už v zásadě jasné. Na výpisu z katastru pozemků nacházejících se pod plánovanou stavbou se totiž objevilo jméno bývalého prvoligového rozhodčího Jaroslava Járy.
Jára však není v nákupu spekulativní půdy žádným troškařem, ba naopak. Podle katastru vlastní jen on sám s manželkou přes deset tisíc metrů čtverečních. Dalších deset tisíc nakoupili tchýně a tchán Jaroslava Járy manželé Kopalovi. Další napojenou osobou na bývalého fotbalového rozhodčího je podle důvěryhodných zdrojů jistý Petr Pilař. Na seznamu také figurují pánové Petr Tregler a Zdeněk Hruška, kteří v minulosti převáděli firmy na Panamu a Seychely. Kromě opravdových podnikatelů, kteří plánovali skutečné využití pozemků kupř. pro zahradnické účely a nikoli jejich znásobený přeprodej zpět městu, je na seznamu také Petr Urks s vazbami na člena regionální rady ODS Petra Štrunce.
čtěte také: Bárta pro Metro: Vím, co a kdo Plzeň pálí. O zlodějnách budu psát v novém časopise
Jára, který na konci loňského roku 2007 ukončil kariéru, se stal společně se sudím Královcem v rozmezí několika týdnů obětí brutálních útoků a po napadení skončili v bezvědomí. Sám tvrdil, že útoky neměly s fotbalem nic společného.
související: Držím slovo. Dobeš s Chalupou interpelováni kvůli průtahu v Plzni
Podezřelé pozemky se nachází v záplavovém území, většina v areálu bývalých zahradnických závodů. Často se jedná jen o části zpevněných komunikací, manipulativní plochy nebo ladem ležící ornou, zemědělskou půdu zarůstající náletem.
Stavba nové komunikace, která propojí 50 tisícové Severní předměstí s centrem města je zajisté nezbytnou nutností. Je však třeba, aby se problematika řešila komplexně za spolupráce města a kraje, pukud tomu tak bude, není třeba investice města do provizorního průtahu za 1,5 miliardy korun
.
Související: