Dnes na půdě Poslanecké sněmovny proběhl seminář –„Trestná činnost v insolvenčním řízení a nový zákon o státním zastupitelství“. Seminář se konal pod záštitou poslance Michala Babáka a Petra Skokana. Vystoupil rovněž náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel; Miroslav Růžička - ředitel analytického a legislativního odboru Nejvyššího státního zastupitelství ČR. Přítomni byli i zástupci spolku Šalamoun. Zneužívání lidských práv v konkurzním a insolvenčním řízení s mezinárodním aspektem shrnul na závěr semináře Otto Chaloupka, poslanec za Jihomoravský kraj.
Nový zákon o státním zastupitelství zásadně mění soustavu státního zastupitelství, které budou v přímém důsledku navazovat na změnu struktury Policie ČR. „Vzhledem k tomu, že jsem poslanec rozpočtového výboru, kladu si otázku, kdo bude v odvolacím řízení zastupovat všechny krajské státní zástupce, když vrchní zastupitelství bude zrušeno. Z hlediska ekonomického zde přetrvávají otazníky“, řekl na úvod semináře Michal Babák. „Pokládám si otázku, zdali státní zástupci v krajské působnosti jsou schopni působit efektivněji i mimo působnost daného kraje při celorepublikových kauzách“, dodal Babák.
čtěte také: Těžké váhy se utkaly o cenu nafty: Kalouskův náměstek proti děkanu Ševčíkovi
Petr Skokan úvodem připomněl, že toto setkání navazuje na seminář „Reforma justice“, který pořádal ve spolupráci se spolkem Šalamoun v únoru letošního roku.“ V té době jsme znali návrh nového zákona o státním zastupitelství jen v obrysech. Nyní již je v Poslanecké sněmovně předložený kompletní návrh zákona a my můžeme diskutovat mnohem více konkrétně,“ pochválil Skokan pokrok.
psali jsme: Od soboty to začíná: Skokan ovlivní vysílání pro miliony diváků v ČR
NSZ nezávislý na vůli vlády
Klíčové změny zákona představil František Korbel, náměstek ministra spravedlnosti sekce legislativně právní.
„Změna v zákonu je především ve změně postavení státního zástupce a ve stylu jeho odvolání. Nejvýznamnější změnou je návrh, aby nejvyšší státní zástupce nebyl odvolatelný na základě uvážení vlády, ale aby byl odvolatelný jen z ospravedlnitelných důvodů, jako je tomu u nejvyšších státních zástupců. V konečné fázi to musí podléhat gesci soudu nikoliv exekutivy“, vysvětlil Korbel.
Otto Chaloupka, poslanec za Jihomoravský kraj, ve svém příspěvku shrnul problematiku zneužívání lidských práv v konkurzním a insolvenčním řízení. Položil si na závěr svého vystoupení otázku, proč řešíme insolvenční zákon na semináři, který se zabývá a priori zákonem o státním zastupitelství. „Je to jednoduché, pokud schválíme zákon o státním zastupitelství v původním znění a zaniknou nejvyšší státní zastupitelství, tak s největší pravděpodobností tyto delikty spadnou na krajská státní zastupitelství. A tedy je zde obrovské riziko, že vzhledem k podjatosti se budou daleko více zametat pod koberec“, uzavřel Chaloupka.
Čtěte také: