Pofidérní stavbu v Plzni s korupčním potenciálem může zastavit jediná věc

21.12.2012
Pofidérní stavbu v Plzni s korupčním potenciálem může zastavit jediná věc

Plzeň podporuje výstavbu dalšího obchodního centra a parkovacího domu v historickém jádru města. V lednu Plzeňané půjdou dokonce poprvé k referendu a vysloví se k tomu, zda chtějí, aby se město pokusilo stavbě nákupního centra zabránit. 

 

 

„Pochybujeme o smysluplnosti podobných prokorupčních záměrů, které zbytečně zatěžují rozpočet města,“ uvádí k tomu členka plzeňských VV Lucie Šrailová.

OC Corso, parkovací dům Rychtářka, fotbalový stadion ve Štruncových sedech všechny tyto projekty spojuje fakt, že jejich investoři těžili z podpory města,  nesou známky korupce a jsou v hledáčku hospodářské kriminální policie. Jenže městští zastupitelé jsou zjevně nepoučitelní, neboť podporují stavbu dalšího obchodního centra Galerie Arco a parkovacího domu v Sadech 35Upozorňuje na to Lucie Šrailová, členka plzeňských Věcí veřejných. „Nelíbí se nám laxní přístup plzeňských politiků, který nahrává tomu, že problémy dojdou cestou netransparentnosti až do stádia, kdy budou nevratné,“ uvádí Šrailová, která kvůli tomu interpelovala na 27. zasedání zastupitelstva a nyní čeká na písemnou odpověď.

 čtěte také: Ostuda Plzně pokračuje. Zastupitelstvo se opět nechalo koupit hazardem

Developerský projekt Galerie Arco za více než dvě miliardy korun má vyrůst v samotném historickém centru Plzně, ve vnitrobloku budov lemovaných ulicemi Americká, Resslova, Purkyňova a Prokopova. Občané již nyní nesouhlasí a podepisují proti tomu petici, jejímž cíem je předejít principielně stejné sitaci, v jaké se právě nachází OC Corso.

V lednu se Plzeňané budou vůbec poprvé formou místního referenda vyjadřovat k OC Corso a k tomu, zda se má radnice pokusit stavbě zabránit. „Existuje reálný předpoklad, že výsledek takového hlasování bude kladný. Jenže i kdyby se lidem splnily jejich naděje a ke stavbě nakonec nedošlo, město by to i tak stálo až miliardu korun. Rozumné by bylo, kdyby se politici snažili situaci obchodního centra Corso, které může dosáhnout i projekt obchodního centra Arco, předejít. Místo toho jsou ale nečinní nebo se odvolávají na chyby, které udělali jejich předchůdci,“ uvedla Lucie Šrailová.

související:  Ze života v gubernii JUREČKOVO, aneb komu nese parkovací dům

čtěte takéStarostovi Plzně obuli auto, vyvázl ale bez pokuty

A jako by to nestačilo, město podporuje záměr vystavět formou PPP projektu v Sadech 35 parkovací dům. „Zastupitelé zavírají oči před veškerými kontroverzními prvky, které provázejí podobnou, už realizovanou stavbu parkovacího domu  Na Rychtářce. Z informativní zprávy města vyplývá, že veřejnost tyto parkovací plochy využívá minimálně, přesto ale město musí po celých dvacet let platit společnosti Hermosa  každoročně pronájem ve výši 18,5 milionu korun. Vlastní investice pak ve finále vyjde na 370 milionů a jedno parkovací místo na 830 tisíc korun,“ připomíná s tím, že na pozadí těchto výmluvných čísel by zastupitelé měli být vůči podobným investicím při hospodaření s veřejnými prostředky velmi obezřetní.

 

Psali jsme:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky