Kartely na Železnici ztratily nervy, nabízí dumping. Budou náspy z odpadků?

03.10.2012
Kartely na Železnici ztratily nervy, nabízí dumping. Budou náspy z odpadků?

Správa Železniční dopravní cesty vyhodnocovala v minulých dnech odevzdané nabídky na důležité stavby, které podle navrhovaného projektu měly stát celkově 8 miliard korun. Zrodilo se však překvapení v podobě ceny.

 

 

Jedná se celkem o pět projektů, z nichž k nejvýznamnějším patří rekonstrukce železniční stanice Olomouc s odhadovanou cenou přes 2,5 miliardy, kde nakonec konsorcium Eurovia a Subterra nabídlo zhotovení díla za pouhých 1,77 miliardy nebo nutná modernizace tratě Tábor-Sudoměřice, kterou společnost OHL nabídla zhotovit za 1,43 miliardy namísto očekávaných 2,42 miliardy.

I v dalších třech projektech došlo k nečekané události. Namísto předražených nabídek, jelikož jediným kritériem byla cena, dostala SŽDC od stavebních společností  nabídky okolo 60% předpokládané ceny, tedy dohromady někde na hranici 5 miliard korun.

 Zmíněných 60% nabídkové ceny oproti ceně projektu u  železničních tendrů dle názorů expertů však znamená jediné, že se uchazeč musí nutně dostat hluboko pod skutečné náklady, jinými slovy nabízí zadavateli dumpingové ceny.

čtěte také: U Dobeše na dopravě se krade. Chemická expertíza to dokázala

Precedens? 

 Na jaře tohoto roku po odchodu VV z koalice, kdy se do kohorty Pavla Dobeše přidali podnikatelé Zdeněk Frkal a Jiří Franek napojeni na ODS, se na Železnici schylovalo k uzavření kartelové dohody. O tom jsem koneckonců mluvil i já na plénu Poslanecké sněmovny a avizoval jsem, že zakázku desetiletí - tunely Ejpovice - získá společnost Metrostav. Ta následně opravdu podala nejnižší nabídku, a to s bezmála 40% slevou oproti předpokládané ceně projektu.

Den po dni

 Na aktuální 40% slevu u výše zmíněných tendrů může mít vliv další moje sněmovní vystoupení. Před dvěma týdny jsem totiž žádal, aby se na program schůze sněmovny zařadilo projednávání aktuálních tendrů na SŽDC, jelikož mi přišel podezřelý způsob odevzdávání nabídek. 

doporučujeme: Dobešova tajná schůzka s noclehem a ČD Telematika je připravena k prodeji

Ten byl totiž i pro tentokrát velmi nestandardní a nesl s sebou nádech korupce. Cenové nabídky se totiž odevzdávaly v několika zářijových dnech po sobě, respektive každý den se odevzdávaly nabídky ke dvěma projektům. Tento systém umožňoval stavebním společnostem, pod silným tlakem protikorupční policie, kontrolovat křehkou kartelovou dohodu, případným vypovězením dohody v následujících dnech, kdy přišlo na pořad odevzdávání nabídek na zbývající, neméně nákladné stavby. Dodržení kartelové dohody napovídá i to, že nejlevnější nabídky u jednotlivých tendrů jsou rozděleny mezi velké stavební hráče, a to rovnoměrně. Zajímavé však na celém tendru je, že mezi nejlevnějšími nabídkami není nijak významně zastoupena společnost bývalého ministra Aleše Řebíčka Viamont, která má díky řediteli Ondřeji Novákovi blízko k řediteli SŽDC Jiřímu Kolářovi.  

Ztrácí nervy

 Dumpingové ceny mohou být zapříčiněny dvěma aspekty. Buď to tedy skutečně silnou mediální kritikou stavbaři ztratily nervy a opravdu motivováni snahou získat práci za každou cenu šli pod náklady nebo kartel pod mediálním tlakem funguje už s novým prvkem dumpingu patrným i u zmíněných Ejpovic a „zlevněného“ Metrostavu. Není však předčasný důvod k radosti. Dodavatelé se totiž nemusí s takto vyjednanou cenou spokojit a budou činit vše pro to, aby reálnou cenu dohonily nenadálými vícepracemi, jež mohou cenu legálně zvednout až o 20%, kde už je ale započítán i dostatečný profit. Nejhorším řešením pro kompenzaci dumpingove ceny je obcházeni předepsané kvality díla tak, jak to známe především z výstavby dálnice D47 do Ostravy, která díky Eurovii stojí na odpadcích. Nechci raději ani vidět, co se bude ve snaze nalézt úspory přimíchávat do náspů.

  Sečteno podtrženo nízké ceny znamenají v prvé fázi úspěch, neboť peníze daňových poplatníku nyní nejsou ukradeny, ale při tricetitisícových platech poloúředníků na SŽDC je riziko při budoucích výstavbách železnice o to větší.

 

psali jsmeFiktivní převzetí dálnice D1 je krádež za bílého dne

                 Ministerstvo dopravy pod Dobešem je jeden velký kartel

                 René Poruba: Jde pan ministr dopravy opět někomu na ruku?

                 Další tunel na dopravě za 3,7 miliardy pro Metrostav?

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky