Ministr financí Miroslav Kalousek dal premiéru Nečasovi nůž na krk. Buďto se Česká republika připojí k fiskálnímu paktu, nebo TOP09 odejde z vlády. Nad smyslem a funkčností fiskálního paktu se zamyslel člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout.
Je správný čas na přijetí fiskálního kompaktu? Některé evropské země se do něho příliš nehrnou. Britové si uměli spočítat, že tato smlouva nic neřeší a odmítli ji rovnou. Česko ji odmítlo mimo jiné proto, že se premiéru Nečasovi nelíbil styl jednání: tady máte text, ne, není třeba jej podrobně číst, nemusíte jej ani konzultovat s poradci, hlavně podepište, honem, honem.
doporučujeme: Spolkne TOP09 Janečkovu pozitivní evoluci? Indicie tu jsou
Kromě těchto dvou zemí ostatní členské státy podepsaly, ale řada z nich doposud neratifikovala: Švédsko, Belgie, Nizozemí, Lucembursko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko. Chudší země nechtějí doplácet na bohatší. Odpovědnější země nechtějí doplácet na ty méně odpovědné.
Když je řeč o odpovědnosti: všechny velké signatářské státy nesplňují dluhové kritérium, které si samy stanovily: Německo, Francie, Itálie, Španělsko. A mnohé další: Nizozemsko, Rakousko, Belgie, Portugalsko, a to není samozřejmě všechno. Pokud jde o kritérium rozpočtového deficitu, zde plní jen několik zemí: Švédsko, Finsko, Itálie, Německo, Estonsko. (Můžeme si všimnout, že Švédsko neratifikovalo, ačkoli plní kritéria. Ani s eurem nespěchá. Přesně řečeno, Švédové si vyjednali
výjimku, proč asi?)
čtěte také: Aplaudovaný Kohout na Sněmu: Na plné ulice oni neslyší, pište politikům tisíce dopisů
Fiskální kompakt je vlastně zbytečná věc. Od září 2012 se ukazuje, že klíčem k řešení evropské finanční krize nejsou podobné megalomanské smlouvy, které stejně málokdo plní. Klíčem je Evropská centrální banka na jedné straně a individuální opatření na straně národních vlád na straně druhé. Jednotlivé evropské ekonomiky jsou velmi rozmanité. Trpí různými problémy, jejichž řešení nelze vtěsnat do jedné šablony. Proto je fiskální kompakt nesmysl.
Další články z rubriky Makroekonomie: