Nákupní výlety k našim sousedům za levnějšími potravinami nepolevily ani po vánočních svátcích. Napomohlo tomu i zvýšení DPH v ČR, které ještě více pootevřelo cenové nůžky. Pro zásoby zajíždí přes hranice nejen spořivé hospodyňky, ale i leckteré organizace. Mimo jiné například i Sdružení na ochranu zvířat v krajní nouzi v Praze 5.
Zhruba 130 bezprizorných kocourků a kočiček najde každoročně nový domov díky dobrovolníkům, kteří se o ně starají v Praze 5, v ulici Na Pláni. Zraněná, týraná či opuštěná zvířata tu putují do rukou veterináře, po vyléčení jsou vykastrována a přeočkována. Veškerá péče je hrazena z dobrovolných příspěvků a z grantu Městské části Praha 5.
Není to však laciné. „Abychom co nejvíc ušetřili, nakupujeme kočičí konzervy v Německu. V průměru stojí každá o polovinu méně než u nás. Naplníme auto až po střechu a vystačí nám na dva až tři měsíce,“ říká paní Petra Soběslavská, na jejímž pozemku je útulek umístěn. Proto také přivítala nabídku Věcí veřejných zúčastnit se dalšího zájezdu za levnými nákupy, který se uskuteční již na jaře.
Organizovaným nákupem v zahraničí jsme v prosinci upozorňovali na vysoké ceny základních potravin v České republice. Podle statistiky musela své nákupní chování za poslední tři roky uzpůsobit cenám výrobků více jak polovina rodin, což jinými slovy znamená, že se musely uskrovnit. Cukr, mléko, pivo, mouka, pivo, rama, toustových chléb, ale i žrádlo pro domácí miláčky vychází v Německu nebo Polsku levněji.
Tím, kdo ceny spotřebitelům skutečně diktuje nejsou řetězce, u nichž panuje téměř dokonalá konkurence, ale velkododavatelé. Společnosti jako Plzeňský Prazdroj, Unilever, Nestlé, Karlovarské minerální vody nebo pekárny Penam Andreje Babiše, drží oproti situaci v ostatních zemích Evropy rovnou většinu nebo při nejmenším majoritní díl na trhu, což jim umožňuje hýbat s cenou podle potřeby.
související: Aktuální cena potravin. Polsko a Německo opět levněji
K této nezdravé konkurenci, k této nadvládě velkododavatelů nad hypermarkety, přispívá právě zákon o Významné tržní síle z roku 2009. Věci veřejné připravují novelu tohoto zákona, která by měla spravedlivě narovnat vztahy mezi dodavatelem a prodejcem tak, aby ten kdo z toho nakonec těžil v podobě nižší ceny, byl spotřebitel a aby se podařilo ochránit malé české výrobce.
více o zákonu zde:Nedovolme velkododavatelům diktovat ceny potravin. Změňme zákon!
Články z rubriky Zastavme růst cen potravin: