Ústavní změnu, jež měla rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu, zamítl Senát, kterým neprošel ani prováděcí zákon o NKÚ. Senátoři ústavní změnu zastavili tím, že se v hojném počtu zdrželi hlasování, a to jde na vrub zejména představitelů ČSSD. VV považují rozšíření pravomocí NKÚ za klíčový nástroj boje proti korupci, podaly proto obě novely znovu, a to včetně možnosti kontrolovat ČEZ. O předloze se bude hlasovat na jednání Poslanecké sněmovny.
Pro Věci veřejné je rozšíření pravomocí NKÚ jedním ze základních prostředků boje proti korupci v Česku. „Podali jsme proto znovu jak návrh na ústavní změnu, tak na úpravu prováděcího zákona o NKÚ. A samozřejmě žádáme i možnost kontrolovat ČEZ,“ říká Radek John. Česká republika potřebuje efektivní Nejvyšší kontrolní úřad, se širokými pravomocemi i se silným, nezávislým prezidentem. „Kdybychom tento zákon měli a NKÚ mohl kontrolovat obce, kraje a polostátní podniky, nemuselo dojít ke kauzám typu Rath a problémům Středočeského kraje,“ uvádí John a upozorňuje, že tři čtvrtiny veřejných rozpočtů jdou právě přes kraje a až třetina veřejných investic přes polostátní firmy. „Bohužel socialistický Senát si nepřeje kontrolu krajů, protože ty ovládá sociální demokracie,“ poznamenává k tomu John.
psali jsme: NKÚ si už může posvítit skoro všude. Jen v ČEZu zůstává kvůli Peake zhasnuto
VV proto opět navrhují, aby Nejvyšší kontrolní úřad nově mohl nově kontrolovat i hospodaření obcí a krajů, zda hospodaří v souladu se zákony, firem s majetkovou účastí státu nebo samospráv.
čtěte také: Bárta: "Nechce se mi věřit slovům prezidenta Klause"
Vláda se k rozšíření pravomocí NKÚ zavázala díky tlaku Věcí veřejných. Po dlouhých průtazích a po změně z pera vicepremiérky proti korupci Karolíny Peake, jež znemožnila kontrolu hospodaření ČEZu, nakonec skutečně prošly ústavní novela i prováděcí zákon sněmovnou. „Stačil by souhlas pouze senátorů z ČSSD a novely mohly platit. Při ústavním kvóru 44 hlasů pro změnu ústavy se však téměř tři desítky sociálních demokratů zdržely hlasování. Představitelům horní komory parlamentu se nelíbilo hlavně to, že kontroloři by mohli prověřovat také obce“, připomíná ve své argumentaci John.
související: Šméčko zastupitelů s pozemky: Koupili za korunu, prodali za 50. Tohle mohl léčit NKÚ
Námitky, které zazněly v senátní rozpravě, považují Věci veřejné za liché. „Naprosto nesmyslnými výroky jsou, že by se kontroly dublovaly, že je nepřípustné zasahovat do kompetencí samospráv nebo snad že na více kontrol nemá NKÚ finance,“ zakončuje svá slova John.
Další články z rubriky Vize VV: