20 let, 17 neúspěšných pokusů až dodnes: Klasnová obhájila zrušení imunity v Senátu

20.03.2013
20 let, 17 neúspěšných pokusů až dodnes: Klasnová obhájila zrušení imunity v Senátu

Dnes po 13. hodině odzvonilo doživotní trestněprávní imunitě poslanců, senátorů a ústavních soudců. Senát na druhý pokus přijal ústavní novelu, předloženou skupinou poslanců v čele s Kateřinou Klasnovou. "Je to významná změna a jsem ráda, že se ji podařilo po dvaceti letech a sedmnácti neúspěšných pokusech prosadit," uvedla po jednání senátu Klasnová, která změnu ústavy před senátory obhajovala.

 

 

 

Kateřina Klasnová získala pro omezení imunity podporu a podpisy všech předsedů poslaneckých klubů v Poslanecké sněmovně a celého vedení dolní komory.

"Jedině takto široká politická shoda zaručovala potřebnou ústavní většinu. Samozřejmě si ale žádala kompromisy. Osobně bych si dokázala představit ještě širší omezení imunity jen na projevy v parlamentu a jeho orgánech, ale pro tento návrh bych podporu většiny politických stran nikdy nezískala," uvedla dnes Klasnová. "V každé demokratické zemi je určitá míra imunity zákonodárného sboru, která jej má chránit před zásahy výkonné moci. Pouze v České republice ale byla tzv. doživotní trestněprávní imunita, kdy pokud komora nevydá svého člena k trestnímu stíhání, je trestní stíhání v dané věci vyloučeno navždy. V žádné jiné Evropské zemi ani ve Spojených státech amerických neměla takto pojatá šíře imunity obdoby," podotkla poslankyně.

psali jsmeKlasnová: Jsou cesty, jak zachránit Petrovický zámek 

Za takto široké pojetí trestněprávní imunity byla Česká republika kritizována na mezinárodní úrovni – konkrétně např. při hodnocení České republiky Skupinou států proti korupci, která je ustavena při Radě Evropy a sdružuje 46 států. "Imunita má sloužit k ochraně zákonodárného sboru jako celku. Rozhodně se nesmí jednat o zakotvení imunity jakožto osobního privilegia stavějícího poslance a senátory do nadřazeného postavení ve srovnání s ostatními občany České republiky," dodala Klasnová.

čtěte také: Klasnová: U sKaret hrozí blamáž jako u IZIPu nebo Opencard. Ať Müllerová vvysvětluje

Klasnová také připomněla, že mezi prvním a druhým hlasováním Senátu vstoupil v platnost zákon o přímé volbě prezidenta, jímž došlo k omezení imunity hlavy státu. "Paradoxně tak měl řadový poslanec vyšší míru imunity než prezident. A v neposlední řadě musím poděkovat za podporu této úpravy také předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému," řekla poslankyně.

Sněmovna schválila předloženou úpravu již dvakrát – podruhé 13. února 2013, poprvé v únoru 2012. Loni na jaře však novela neprošla senátem vinou značné absence členů horní komory. Proto se Kateřina Klasnová rozhodla novelu předložit ve stejném znění znovu. Vždy pro ni sehnala podporu celého vedení sněmovny a šéfů poslaneckých klubů. Sama novelu poprvé předkládala z postu místopředsedkyně sněmovny. Poté, co rezignovala, protože odmítla vládní kupčení s posty, když VV opustily koalici, podepsala novelu zaručující zrušení doživotní trestněprávní imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců jako předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných.

 

Další články z Rubriky Vize VV:

 

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky