Na vládu míří zákon o dani z příjmu, jehož cílem je formou daňových nástrojů motivovat zaměstnavatele k efektivnější spolupráci se školami v rámci odborné přípravy žáků a studentů. Proti nosným tezím zákona se nedá v zásadě nic namítat. Horší je však jeho úroveň zpracování, o čemž ostatně svědčí i připomínky a výtky ze strany ministerstev.
Vláda se snaží legislativními kroky snížit nezaměstnanost zvláště u absolventů středních a vysokých škol, ale namísto toho, aby sama zpracovala tento koncepční a důležitý zákon, pověřila vlastní poslance, kteří však při tvorbě nasekali hromadu faktických chyb.
psali jsme: Vylhaná statistika Müllerové. Skutečná nezaměstnanost je přes 10 %
Ministerstvo zahraničních věcí mimo jiné uvedlo, že nelze akceptovat ta ustanovení, která odkazují pouze na českou školní legislativu, neboť tato ustanovení nejsou zcela v souladu s právem EU. Ministerstvo vnitra upozornilo na nedostatečné odůvodnění negativního rozpočtového dopadu. Ministerstvo školství, dokonce navrhlo, aby vláda s předloženým návrhem zákona vyslovila nesouhlas. Ministerstvo financí v předkládací zprávě vyčetlo předkladatelům nedostatky a rozepsalo je do bodů a) až i). Ministerstvo průmyslu sice se zákonem jako takovým souhlasí, ale dále upozorňuje na „některé legislativně technické nedostatky a nepřesnosti předloženého návrhu zákona“.
celá předkládací zpráva
Symbolické je vyjádření vlády k zákonu jako celku. Ta, aby své poslance ušetřila ostudy, vydala neutrální stanovisko. A to i přes faktické nedostatky zákona. Kdyby s takovýmto zákonem přišli opoziční poslanci, neutralitu by rozhodně čekat nemohli. Nezbývá než se ptát, proč si vláda nezpracuje tento poměrně důležitý zákon sama? Proč nechává proces na poslancích? Je v tom snad lenost?
Čtěte také: