Brusel natvrdo: Kalousku jsi nekompetentní. Česku tečou miliardy mezi prsty

15.11.2012
Brusel natvrdo: Kalousku jsi nekompetentní. Česku tečou miliardy mezi prsty

Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny dnes projednal Výroční zprávu Evropského účetního dvora za rok 2011. Závěr je jasný: Česká republika naprosto selhává při auditu peněz z Evropské unie. Podle dostupných informací jde o jednu z nejostřejších kritik, jakou kdy Brusel některému státu poslal.

 

 

Zpráva EU v zásadě konstatuje, že ministr financí Miroslav Kalousek není schopný nastavit účinný systém kontroly tak, aby Česká republika nepřicházela o desítky miliard korun. Zpráva se opírá i o komparaci a natvrdo konstatuje, že ministerstvo financí ČR je v auditování projektů vůbec nejhorší ze všech členských zemí. A to i v porovnání s „problémovými“ státy jako je Řecko, Rumunsko nebo Maďarsko.

Studie vyjmenovává konkrétní problémy. Evropská a národní účetní pravidla a metodiky nejsou v souladu, zákon o finanční kontrole je špatně koncipován, kontrolní systém veřejné správy nefunguje a čeští úředníci nejsou dostatečně kvalifikovaní a proškolení. Důsledky těchto nedostatků jsou fatální a promítají se do konečného stavu.

souvisejícíKalouskův náměstek: Naftu bych zlevnil

Nad věcmi, které projdou domácím auditem, vstávají kontrolorům v Bruselu vlasy hrůzou. Extrémní je případ, kdy u jednoho projektu byla v Česku vyčíslena chybovost 4 %, kontrola v EU ji opravila na hrozivých 71 %.

Brusel konstatuje jasně: Češi nejsou schopni najít chyby a systematicky podávají nespolehlivé informace. Miroslav Kalousek není vůbec schopný na tento žalostný stav reagovat. Ministerstvo je kritizováno dlouhodobě. Pokusilo se v minulosti sice zavést tzv. „akční plán náprav“, ale zlepšení to evidentně nepřináší.

čtěte takéKalousek slíbil, Kalousek dodržel. Ekonomika chycena pod krkem

Bohužel dopady Kalouskovy neschopnosti jsou pro nás všechny více než bolestivé. Špatná kontrolní činnost vede k tomu, že jsou zastavovány celé programy a v nejhorším případě nejsou ani propláceny dotace. To, co nedostaneme od Bruselu, si musíme zaplatit sami ze státního rozpočtu.

A právě evropské dotace a nevybírání daní jsou největším problémem českého státu. Tedy přesně problémy, za které nese přímou odpovědnost ministr financí Kalousek. Kvůli jeho neschopnosti správně nastavit audit a výběr daní trpíme všichni. Na rok 2011 byl připraven rozpočet s příjmy 1055 mld. Kč. Skutečné příjmy byly jen 1012 miliard, rozdíl cca 43 miliard. Pro rok 2012 se dají očekávat podobná čísla. Desítky miliard, které chybí, nahrazuje Kalousek zvyšováním DPH, škrty ve školství a v dopravní výstavbě. Zvyšují se daně, snižují investice do konkurenceschopností. Česká republika se brodí v marastu recese.  

Kdo první křičí, z toho to...

…my [myšleno TOP09] jsme stále přesvědčeni, že totální odborná nekompetence je dostatečný důvod [pro odvolání].“  Touto formulkou,  se v pátek zaklínal Kalousek ve Sněmovně, když chtěl odstranit předsedu VV Radka Johna ze všech výborů pro jeho údajnou nekompetenci. A já se ptám, není naopak výše rozebraná zpráva EU dostatečným důkazem o nekompetenci Miroslava Kalouska?   

 

Další články z rubriky Makroekonomie:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky