Velký rozruch medií i veřejnosti vzbudil v týdnu projev britského premiéra Davida Camerona. Ten řekl, že hodlá uspořádat referendum po volbách v roce 2015, jestli Britové souhlasí s vyjednaným vztahem k EU a zda chtějí v unii zůstat. I Česko by mělo být nanejvýš ostražité vůči bruselskému molochu.
Cameron uvedl, že „mnoha Britům vadí vměšování Bruselu do jejich každodenního života a zbytečná unijní pravidla a regulace“. Za Brity lze v této větě popravdě dosadit mnoho dalších evropských národů. EU se za posledních pár let značně vzdálila od svého původního poslání. Nyní se pouští do projektů, na které by před pár lety nikdo ani nepomyslel. Vznikl ESM, ESFS, buduje se bankovní unie, evropská centrální banka skupuje dluhopisy problémových států. Za nedlouho se můžeme dočkat evropských dluhopisů nebo daňové harmonizace.
Všechny tyto projekty vznikají za pochodu, pod časovým tlakem a bez odborné diskuze. Dohody, které jsou uzavírány, jsou jednou tvrdě vymáhány, jednou se úplně volně porušují. Vzpomínáte si na bouřlivou debatu okolo fiskálního paktu. Nevstoupila do něj jen Česká republika a Velká Británie. Pakt byl přísně vynucován, avšak již po 2 měsících se stal jen cárem papíru, protože Španělsko a další oznámili, že ho dodržovat nebudou.
související: Dávám bankovní unii rok, maximálně dva
Osobně nevidím budoucnost v této politice. Česká republika má být jednoznačně součástí EU, ale tento projekt musí být smysluplný a musí všem přinášet pozitiva. Pokud tomu tak nebude, budou odstředivé tendence ala Velká Británie posilovat. Upřímně, kdo by se divil slovům Camerona, když pro ostrovní království není EU zdaleka výhrou v loterii.
čtěte také: Němcům dochází trpělivost, chtějí referendum o nových kompetencích pro Brusel
EU by se nejprve zaměřit sama na sebe. Mají se rozšiřovat výhody volného trhu zboží, služeb a osob. Výrazně ubrat by unie měla v mnohdy nesmyslných předpisech a regulacích. Je třeba udělat audit evropských úředníků. Je jich přes 40 tisíc – to je dvakrát víc než příslušníků české armády. Opravdu je nutné, aby byl nástupní plat tlumočníka přes 100 tisíc Kč plus hrazení veškerých nákladů včetně hrazení úklidu nebo hlídání dětí? Nebo společná zemědělská politika, která je mnohdy jen mrháním peněz. Proč se musí evropský parlament každý měsíc přesouvat z Bruselu do Štrasburku?
To je jen vzorek problémů, které EU má. Nemůžeme stavět střechu a komín, když nám základy podehnívají. Česko by mělo být vůči politice Bruselu ostražité. Čím více nás bude Brusel pohlcovat, tím méně budeme suverénním státem a tím méně budeme moci říci NE, čemukoli, co se na nás chystá.
Psali jsme: