V rámci kampaně Zastavme růst cen potravin pravidelně informujeme čtenáře o výhodách nákupu v zahraničí. O víkendu podnikl tým mých spolupracovníků kvůli aktuálnosti informací opětovně srovnávací nákup potravin a dalšího zboží denní spotřeby, tentokráte však ve vzdálenějším německém Norimberku a Passau.
Pro přehlednost se ve všech testovaných zemích zvolil stejný nákupní řetězec Kaufland, zároveň se vybíraly stejné značky potravin a pokud možno totožné gramáže. Oprostíme-li se od složení jednotlivých výrobků, které se v Německu dodává na pulty v nepochybně vyšší kvalitě, vyšel nás nákup o 15% levněji. I když je Norimberk vzdálen přibližně 130 km od hranic, na parkovišti před Kauflandem se to českými SPZ jen hemžilo.
doporučujeme: Prazdroj se chová doma jako predátor. Zákon mu to umožňuje
Jak patrno, většinu potravin uvedených v tabulce se prostě vyplatí nakupovat u našich západních sousedů. To se však nedá v současnou chvíli říci o pohonných hmotách. V Německu jsme tankovali v Passau, kde nás litr nafty vyšel o dvě koruny dráž než v ČR. To je ale táké způsobeno vyšší spotřební daní v Německu. Věci veřejné společně s děkanem národohospodářské fakulty Miroslavem Ševčíkem opakovaně, přes odpor ministra financí Kalouska, navrhovaly snížení této spotřební daně na pohonné hmoty, Kalousek však návrh odmítá.
související: Kalouskův náměstek: Naftu bych zlevnil
Články z rubriky Zastavme růst cen potravin: