Nespočet památek chátrá a není nikdo, kdo by se o ně postaral. Nebo jim v tom brání majetkové tahanice. Typickým příkladem je kapucínský klášter s kostelem Františka Serafínského, zasvěcený ranám sv. Františka, v Zákupech na Českolipsku.
Pokud by se turista chtěl pokochat stavbou z druhé poloviny 17. století, pak ať se pokochá, než se klášter zřítí. Na vlastní oči můžete vidět, že tato památka má nejlepší dny evidentně za sebou a teď už jen čeká, kdy spadne. A to se jedná o státem chráněnou kulturní památku zapsanou v seznamu kulturních památek České republiky. Dle informací z médií samotná stavba patří jisté paní Evě Havelkové z Prahy. Ta ji koupila za sto tisíc před osmi lety v dražbě. Paní Havelková se snažila klášter udržovat a snad ho i opravit. Bohužel narazila na řadu překážek. Tou největší jsou pozemky pod samotnou stavbou. Paní Havelková, majitelka kláštera, v dobré víře stavbu koupila a dnes s ní má jen problémy, a to kvůli pozemkům blokovaným kvůli nárokům církve.
Opravě, nakládání se stavbou i případnému prodeji totiž brání pozemky pod stavbou. Na ty si dělá nárok církev, protože jí kdysi patřily. Teď se církvi, která nebyla schopna se starat o svůj stávající majetek, včetně památek a odkazů historie, bude vracet další ohromný majetek v restitucích.
psali jsme: Klasnová: Jsou cesty, jak zachránit Petrovický zámek
Řekněme si to otevřeně, církev je oproti jiným restituentům dost zvýhodněná. Vždyť co říci na to, že majetek se má vracet za mlžným oparem, netransparentně bez výčtového zákona, který by konkrétně stanovil, co církve dostanou. Přitom se v tisku nechali představitelé církve slyšet, že o kostely, kam nikdo nechodí na bohoslužby, v místech, kde není dost věřících, se starat nebudou. Pardon, to je opravdu středověk.
Bude správné, když ústavní soud v souladu s ústavní stížností Věcí veřejných odloží účinnost zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a zakáže ministerstvům a dalším státním orgánům do doby svého rozhodnutí plnit jakékoli povinnosti vyplývající ze zákona, tedy hlavně vydávat majetek.
související: VV získaly senátory. Restituce míří znovu k Ústavnímu soudu
Stát hodlá bohorovně vydávat majetek za bezmála 80 miliard a k tomu navrch finanční náhrady ve výši skoro 60 miliard a k tomu úroky z úvěru. Kolik toho církev opravila ze své vlastní kapsy? A kolik naopak stát investoval do oprav a záchrany církevních památek? Těžko uvěřit, že s církevní restitucí, která stát, potažmo nás všechny, přijde pěkně draho, je dobrým řešením. Je to jen gesto seladona, který na to nemá peníze, ale musí udělat dojem.
Církevní restituce jsou v první řadě otázkou principu. Pozemky pod zákupským klášterem jsou příčinou, proč se nemůže na stavbě pracovat. Snad teď tyto pozemky nabídne církev paní Havelkové ke koupi za křesťanskou cenu. Možná se nebude dít vůbec nic, církev někdy přemýšlí v řádu staletí, nebo majitelka stavbu prodá.
Optimistickým závěrem může být ovšem víra, že se jedna z kulturních památek na Českolipsku zachrání a zrekonstruuje. A stane se tipem pro víkendové výlety, jako je další zdejší památka – zámek Zákupy - nebo v blízkém okolí Skalní hrad Sloup či o něco dále královský hrad Bezděz.
Další články z Rubriky Vize VV: