Rodiče postižených dětí z Denního stacionáře Mateřídouška v Chodově na Karlovarsku se zlobí na ministryni sociálních věcí Ludmilu Müllerovou a předali jí petici. Podle šéfky karlovarských VV Soni Riedlové Puškašové je pobouřilo nejen krácení dotací pro stacionář, ale i vyjádření šéfky rezortu.
„Myslím si, že by se paní ministryně měla přijet do stacionáře podívat, aby sama viděla, jaké služby stacionář poskytuje a jak jsou využívány. Svým klientům se v Mateřídoušce plně věnují a jejich péče je pro postižené nenahraditelná,“ rozčílila se Martina Primasová, matka 22letého postiženého syna Matěje, plně závislého na druhé osobě, nad výrokem ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové, která na začátku února prohlásila, že na dotace pro sociální služby je v tomto roce peněz méně než loni a její úřad cíleně podpořil především potřebné a skutečně využívané služby. Také ostatní rodiče postižených dětí umístěných ve stacionáři Mateřídouška kritizují snížení dotace pro zdejší zařízení.
čtěte také: DOPIS UVNITŘ: Ředitelka Fondu ohrožených dětí zoufale píše Müllerové
„Kvůli dotacím nižším o víc než půl milionů korun musíme odmítnout čtyři další osoby v pořadníku a propustit zaměstnance, což může znamenat zhoršení péče o klienty. Přerozdělování financí je v rozporu s tím, co hlásá vláda, totiž že je třeba začleňovat postižené do běžného života právě prostřednictvím právě ambulantních a terénních služeb,“ vyjádřila se k tomu ředitelka Denního stacionáře Věra Bráborcová.
psali jsme: Klasnová na tiskovce k průkazům ZTP: "Drábek je takový novodobý Ježíš Kristus"
Soňa Riedlová Puškašová, předsedkyně karlovarských VV považuje tento krok ministerstva práce za nepochopitelný. „Pokud rodiče postižených dětí přijdou o možnost umístit dítě do denních stacionářů, musí se o ně starat po celý den a nemohou nastoupit do práce. Těžko se pak začlení do běžného života. Kromě toho považuji za nepřijatelné přehazovat zodpovědnost za sociální systém na města a využívat na sociální služby výnosy z loterií tak, jak navrhuje ministerstvo,“ říká Riedlová Puškašová.
psali jsme: Kam se hrabou Lurdy na MPSV: Jeden den na vozíku, druhý den práceschopný
Stacionář dotuje už několik let i město Chodov. Podle místostarosty Patrika Pizingera město může stacionáři pomoci i jednorázově. „Dál si to ale tímto způsobem nedovedu představit. Pokud nebude mít stát jasnou koncepci, bude to špatné. Takto budeme každý rok řešit finance pro stacionář a oni nebudou vědět, zda přežijí. Město nemůže držet sociální systém,“ vysvětluje místostarosta.
Denní stacionář Mateřídouška v posledních pěti letech dostával 3, 448 milionu korun. Letos žádal kvůli rozšíření poskytování služeb o částku 4, 1 milionu Místo toho obdržel od státu jen 2,9 milionu korun. Služby stacionáře využívá na padesát handicapovaných klientů.
Další články z Rubriky Vize VV: