Komora obnovitelných zdrojů varuje před chystanou novelou zákona o podpoře výroby čisté energie. Ta podle ní zbytečně zastavuje peníze pro obnovitelné zdroje. Dotace ale půjdou na spalování fosilních paliv a odpadů nebo na podporu jaderné energie. A to by podle komory daňové poplatníky mohlo dohromady stát 1,5 bilionu korun.
Polemiku na toto téma přinesla televizní stanice ČT 24 ve čtvrtek 18. dubna 2013 večer v relaci Ekonomika ČT24.
Podle Martina Bursíka, exministra životního prostředí a předsedy Komory obnovitelných zdrojů ministerstvo průmyslu ve skutečnosti plánuje jaderný tunel a vedle toho ještě hodlá podporovat spalování odpadů ve spalovnách a výrobu elektřiny a tepla z fosilních paliv.
Komora uvádí, že ministerstvo věnuje hodně pozornosti energii z jádra. A to podle ní stojí příliš. Další výhrady má i k tomu, že ČEZ chce kvůli dostavbě Temelína záruky cen energie od státu.
čtěte také: Prostá matematika, podívejte se: Teplárny vysávají z vašich kapes desetitisíce
Poslanec Petr Skokan k tomu projekt v televizi podpořil: „Stavba dalších dvou bloků v Temelíně beze sporu znamená ohromnou počáteční investici, ale podle mě se jedná o strategicky čistý, rentabilní zdroj elektrické energie a tím bych zajistil hospodářskou bezpečnost českých domácností a českého průmyslu na desetiletí dopředu.“
čtěte také: Sportovci ostrouhali, Liberec jim nedal dotace. Skokan: varoval jsem vás
David Tramba, redaktor týdeníku Ekonom upozornil: „Jakmile Česko smlouvu podepíše, tak pak by asi musel platit nějaké odstupné, kdyby později od té smlouvy odstoupil. A na druhou stranu právě ČEZ jim tam nechává prostor, tuším do roku 2016, aby mohl od té smlouvy odstoupit, kdyby prostě nebyly výhodné ceny elektřiny na burze.“
Podle protinávrhu Komory obnovitelných zdrojů energie by měly dotace směřovat k malým vodním elektrárnám nebo výrobě z větru. Peníze chce získat zdaněním už postavených solárních elektráren z let 2009 a 2010.
čtěte také: Já nic, já muzikant: Podívejte se na exposlance za bilion korun
V pořadu nezazněly další názory Petra Skokana k tomuto energetickému tématu: „Obnovitelné zdroje jsou vynikajícím a velmi perspektivním směrem vývoje, tento vývoj však musí jít přirozenou cestou a jakákoliv jeho násilná implementace do našeho hospodářství skončí masivním zadlužením státu a solárním tunelem II. Proto se tento vývoj musí zakládat na osobní iniciativě podnikatelů, nikoliv na direktivních příkazech z Evropy.“
Na otázku, jaké energetické zdroje by měla mít státní podpora, poslanec Skokan odpověděl: „Nejsem žádným příznivcem teze daň to, dokud se to hýbe, a až se to hýbat přestane, tak to začni podporovat z vybraných daní. Podle mě by se stát měl především zaměřit na tvorbu vhodných institucionálních podmínek, na vymahatelnost práva a boj s korupcí, klientelismem a byrokracií. V normálním zdravém prostředí se pak již velmi mnoho otázek - včetně té týkající se energetiky - vyřeší i bez přímé finanční podpory ze státní kasy.“
Celý pořad můžete zhlédnout zde, reportáž začíná ve 12 minutě.
Psali jsme: