Tajný trumf Eurovie: Sobotkův kamarád Pokorný může mít vliv v arbitrážích dálnice D47

31.12.2012
Tajný trumf Eurovie: Sobotkův kamarád Pokorný může mít vliv v arbitrážích dálnice D47

Ředitelství silnic a dálnic ČR podalo v průběhu října listopadu 2012 k rozhodčímu soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR proti zhotovitelům staveb na Dálnici D47 žaloby na zaplacení částek z důvodu nesprávné valorizace cen stavebních činností a materiálů a rovněž žaloby na odstranění vad těchto staveb. Dle získaných informací je zástupcem jednoho ze zhotovitelů, společnosti Eurovia CS, v rozhodčích řízeních zahájených žalobami ŘSD Mgr. Radek Pokorný.

 

 

O částky v řádech miliard půjde v arbitrážích mezi 5SD a Eurovií. Advokát Pokorný  v současnosti vykonává funkci místopředsedy Rozhodčího soudu a v minulosti  zastupoval právě Eurovii v několika rozhodčích řízeních ve věci žaloby ŘSD na zaplacení částky ve výši postupně 137, 205 a 180 milionů Kč z důvodů nesprávné valorizace cen a materiálu.

čtěte také: Po zvlněné D47 je tu další „horská dráha“. Budu interpelovat Stanjuru

Pokornému může pomoc do sedla samotný proces jmenování předsedy rozhodčího senátu v rozhodčích řízeních vedených před Rozhodčím soudem

Tato rozhodčí řízení zahájená na základě podaných žalob totiž rozhodují rozhodčí senáty složené ze tří rozhodců, z nichž v rámci konkrétního rozhodčího řízení může žalující strana jmenovat jednoho rozhodce, a to již v rámci žaloby, a žalovaná strana může jmenovat druhého rozhodce, a to v rámci žalobních odpovědí.

Pokud strany rozh. řízení neprovedou volbu svého rozhodce v určených lhůtách, jmenuje takového rozhodce předseda Rozhodčího soudu. Proces volby (jmenování) třetího rozhodce, který je předsedou příslušného rozh. Senátu, upravuje platný řád Rozhodčího soudu.

doporučujemeNa pravou míru: Kdo skutečně zavinil časovou tíseň na podání arbitráží s Eurovií

Podle platného řádu rozhodčího soudu mohou rozhodci jmenováni stranami sporu (resp.- předsedou Rozh. Soudu) zvolit ze seznamu rozhodců předsedu rozhodčího senátu, a to do 14 dnů ode dne oznámení o jejich jmenování. Pokud se rozhodci na osobě třetího rozhodce( předsedy rozhodčího senátu) v uvedené lhůtě nedohodnou a současně se žádná ze stran nerozhodne postupovat podle ustanovení paragrafu 23 odst. 5 řádu rozhodčího soudu, jmenuje třetího rozhodce ze seznamu rozhodců Rozhodčího soudu předseda Rozhodčího soudu.

Teoreticky tedy nelze vyloučit situaci, kdy by mohl mít místopředseda RS (například Radek Pokorný) vliv na složení rozhodčího Senátu, konkrétně na jmenování předsedy rozhodčího senátu. Přestože platný řád RS stanoví, že členové předsednictva se nemohou účastnit rozhodování předsednictva ve věcech, ve který ch vystupují jako účastníci nebo zástupci účastníků, nelze vyloučit neformální vliv místopředsedy RS (Radka Pokorného) na rozhodování předsednictva RS o záležitostech rozhodčího řízení ( např. rozhodování o otázce podjatosti rozhodců), v němž místopředseda RS zastupuje jednoho z účastníků. 

 

Psali jsme:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky