Nevyhovuje nejistota Čermákovi? Vyhodil dva ředitele milionová zakázka míří k Eltodu

04.05.2013
Nevyhovuje nejistota Čermákovi? Vyhodil dva ředitele milionová zakázka míří k Eltodu

Postup generálního ředitele ŘSD Davida Čermáka v soutěži na správce pražských tunelů považuji za jasné nezvládnutí situace, za manažerské selhání. Pokud ŘSD nestihne do června vypsat řádný termín, hrozí tu další blamáž, neboť zakázka zůstane stávajícímu správci firmě ELTODO, která v minulosti zachraňovala Topolánkovu reputaci a premiérské křeslo.

 

 

Od začátku roku ŘSD nedokázalo tento tendr dotáhnout do konce. Vše tedy směřuje k situaci, že zakázku za zhruba 30 milionů korun dostane jeden uchazeč bez soutěže.

Čermák kvůli tomu odvolal již druhého ředitele provozu ze stejného důvodu. Dokonce s předchozím ředitele Waicem se soudí o způsob výpovědi. Jaký je Čermák manažer, když naprosto opakovaně nezvládá vyřešit problém s Pražskými tunely a musí kvůli tomu odvolávat již druhého provozního ředitele? Ať si odpoví každý sám.

O co jde?

 V listopadu minulého roku přišly do sídla ŘSD čtyři zapečetěné obálky s nabídkami. Den nato se do jedné, konkrétně do té s nabídkou Metrostavu, údajně podíval někdo třetí. Obálka se našla otevřená s porušenými pečetními páskami. Čermák na to konto celou soutěž zrušil, a protože byl přesvědčen, že chtěl někdo přeříznutím pásek soutěž zmanipulovat, předal celou věc policii; ta samozřejmě viníka nenašla.

čtěte takéNejde jen o jaguára šéfa hradecké ŘSD. Ten člověk měl být už mimo

Protikorupční experti ale nabídli jiné možné vysvětlení.  "Působí to na mě tak, že chtěl někdo soutěž úmyslně zrušit, protože se mu z různých důvodů nehodila. A věděl, že porušení jedné z obálek bude dostatečný důvod," uvedl pro Týden.cz  šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Soutěž se opravdu podruhé vypsala ovšem s jinými kritérii. Objevila se navíc podmínka, že uspět může jen firma, která má více než roční zkušenosti se správou dálničních tunelů delších než půl kilometru, a jelikož podobných tunelů je v Česku pouze sedm, kruh možných vítězů se tím značně zúžil.

čtěte takéEXKLUZIVNĚ: Lumpárna ŘSD za 18 milionů: Čermák vypsal JŘBU tam, kde nemusel

Podle Čermáka se v zadání objevily i jasně protikladné požadavky, navíc nahrávající jednomu jedinému uchazeči. Celou věc tedy posoudili právníci a doporučili znění zcela přepsat. "Museli jsme proto tyto zmatečné a zbytečně zamotané pasáže upravit tak, abychom eliminovali hrozbu, že nám soutěž shodí antimonopolní úřad. Pro samotnou soutěž to znamená, že jsme podání nabídek prodloužili o dalších šedesát dní," uvedl pro Týden.cz Čermák. Podle něj je teprve nové znění skutečně transparentní.

Zároveň ale prodloužení termínu také znamená, že se ŘSD dostává do prakticky stejné situace jako před rokem. Riskuje, že transparentní soutěž nestihne vypsat do konce června a správu tunelů bude muset přiklepnout bez jakéhokoliv tendru současnému správci, firmě Eltodo, která mimochodem zachránila Topolánkovu zadluženou firmu VAE, tím že od ní koupila pohledávky

více zde"Alimenty": TOPolánek nasypal půl milionu do „vlastního dítěte“ TOP09

Čermák za současnou situací vidí jasné selhání ředitele pro provoz Jiřího Veigrta, který měl celou soutěž od začátku na starosti a rozhodl se jej odvolat z funkce. Veigrtovo odvolání ukazuje ale spíše na neschopnost Čermáka, který stejně jako exministr Dobeš v případě registrů hází vinu na všechny okolo. Jen jestli Čermák náhodou nevyhazuje toho nesprávného a ta škodná, které současný stav vyhovuje, je někde jinde. Otázkou samozřejmě zůstává, jestli současný stav jen tak náhodou nevyhovuje přímo Čermákovi a vstřícnému vztahu ke zhotovitelské sféře.

 

Čtěte také:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky