EXKLUZIVNĚ: ŘSD unikl tajný dokument. Nové Obchodní podmínky jsou korupcí z gruntu

07.01.2013
EXKLUZIVNĚ: ŘSD unikl tajný dokument. Nové Obchodní podmínky jsou korupcí z gruntu

Ředitelství silnic a dálnic se v posledních měsících zabývá tvorbou nových Obchodních podmínek, což je jakási „bible“ organizace, jejíž podstatnou náplní je zadávání veřejných zakázek. Nové vedení ŘSD, které instaloval do funkce exministr Pavel Dobeš, propašovalo do „posvátného“ dokumentu body, jež rozhodně nejdou na ruku státu, ba co je horší, poškozují jej a vytváří podmínky pro korupci.

 

 

Před Vánocemi nám všem sděloval pan premiér Nečas, že noví ministři budou celé svátky ve svých úřadech, aby se seznámili s jejich chodem, tak věřím, že si i pan ministr dopravy Zbyněk Stanjura osobně svátky užil a že zajisté přivítá, že jsem mu několika drobnými připomínkami přes vánoce pomohl.

 více zde: ŘSD a SFDI se vrací ke starým "ne"pořádkům. Co udělá Stanjura?

Pro pana ministra, který se teprve v rezortu rozkoukává, stejně jako pro občany tohoto státu mám dobrou zprávu a špatnou zprávu. Dobrá zpráva je, že se mi dostal do rukou onen „posvátný“ dokument ŘSD, který se nazývá Všeobecné Obchodní podmínky a Zvláštní obchodní podmínky. Špatnou zprávou je celé znění tohoto dokumentu, který naleznete v příloze, je shrnutím bodů, jenž jsou slušně řečeno minimálně kontroverzní, v tvrdší variantě pak cestou k regulérní zlodějně.

 souvisejícíDůkaz uvnitř: Stanjura nezvládá Čermáka, "bibli" ŘSD připravují advokáti stavařů

Bod 1.1.2.9. Cesta ustanovení Rady pro řešení sporů

Tento bod bych rád vypíchnul, aby si čtenář dokázal představit, co se na ŘSD děje, či spíše, kterak se na ŘSD začíná opět zhasínat. Tedy ona zmíněná Cesta ustanovení Rady pro řešení sporů je korupční prostředek nejhrubšího zrna. Pokud je na stavbě silný a kvalitní správce, tak nepřipustí spory a má jasno, kdo za co zodpovídá,  pročež je tato Rada zbytečná. Minulost, na kterou neustále odkazuji, ukázala, jak jsou problematické arbitráže (viz D47) v případě jakéhokoliv sporu. Vymýšlet ještě nějaký mezistupeň, který jen oslabí vymáhání práva státu, je jen jasnou a zřetelnou cestou, jak jít na ruku zhotovitelům.

doporučujeme: Tajný trumf Eurovie: Sobotkův kamarád Pokorný může mít vliv v arbitrážích dálnice D47

Bod 1.10. ponechává autorská práva z dokumentace na straně zhotovitele.

Každá soukromá firma Vám sdělí, že to je bod, který si dnes hlídá a nedopustila by nikdy tuto možnost pro časy budoucí. Táži se tedy, kdy se stát začne chovat jako soukromá firma? 

Bod. 4.4. Zde není přesně specifikováno, jaký podíl ze zakázky musí vítěz soutěže udělat vlastními silami a nesmí zakázku přeprodat, čímž se otevírá stará dobrá cesta přeprodeje zakázek jiným subjektům

Bod 6.5.  je jasným odklonem od maximalizace využití stavební sezóny a vytváření prostoru, aby zhotovitel  si mohl případně "hrát" s dobou stavby díla a případnou valorizací stavebních prací na místo, aby dílo bylo předáno v co nejkratším čase a neobtěžovalo to řidiče, daňové poplatníky, pro něž se daná stavba staví 

Bod 10.1. převzetí stavby opět po objektech

Nerad, ale musím se vrátit ke stavbě D47, kde právě přejímání po objektech zapříčinilo spoustu problémů. Stavba se přeci soutěží jako celek, tak by se i jako celek měla předávat. 

Bod 13. Je celý v přímém rozporu se zákonem o Zadávání Veřejných zakázek, a dochází zde opětovně k odklonu strategie zrušení Valorizace v průběhu stavby, která vytvářela prostor pro vytahování peněz a je na ní podáno několik žalob.

 čtěte také: Po zvlněné D47 je tu další „horská dráha“. Budu interpelovat Stanjuru

Takto bych mohl pokračovat bod za bodem, pane ministře, jen z těchto několika bodů je zřejmé, že se Vám na ŘSD chystá další lumpárna, pod záštitou současného generálního ředitele s ukončeným vzděláním kuchař- číšník. Celé podmínky nejsou již dnes v souladu se zákonem o Zadávání Veřejných zakázek a zde je zcela zřejmý rozpor, na který jsem již upozorňoval s Vyhláškou 104 k Zákonu o zadávání Veřejných zakázek, a to v tom směru, pokud by Objednatel, v tomto případě ŘSD, dodržovalo zákon a dokončilo Zadávací dokumentaci tak, aby se podle ní dalo stavět, nemusely by se v daném dokumentu vůbec řešit otázky Autorských práv, protože ty by byly jasně na straně objednatele. Nemusely by se ani řešit otázky Valorizací, protože by si objednatel v rámci kvalitní a dostatečné dokumentace mohl stanovit závazný časový harmonogram a už vůbec by se nemusely řešit jakékoliv vícepráce a vícenáklady vznikající nedostatečnou Dokumentací pro soutěž. Tím se jen otevírá pro zhotovitele možnost "lidové tvořivosti", na kterou jsme v České republice mistři.

 související: Upozornil na chyby dálničních mostů, Dobeš ho vyhodil

Pane ministře, jistě Vám nikdo z vašich poradců neřekl jednu podstatnou věc. Ano celý dokument, který nyní na ŘSD chystají, je dokumentem jisté kvality, který se přeložil a používá se na západ od našich hranic. Nikdo Vám ale neřekne, protože na to raději zapomenou, že tento dokument má ještě tzv. prováděcí část, která má stovky stránek a konkrétně řeší každý sporný případ a nenechává to na nějaké pofiderní radě řešitelů. Tento dokument však nikdy oficiálně nebyl v České republice zveřejněn a nikdy ani přeložen. A já se ptám, proč asi?

soubor ke stažení zde 

 

Články o dopravě:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky