Ředitelství silnic a dálnic se v posledních měsících zabývá tvorbou nových Obchodních podmínek, což je jakási „bible“ organizace, jejíž podstatnou náplní je zadávání veřejných zakázek. Nové vedení ŘSD, které instaloval do funkce exministr Pavel Dobeš, propašovalo do „posvátného“ dokumentu body, jež rozhodně nejdou na ruku státu, ba co je horší, poškozují jej a vytváří podmínky pro korupci.
Před Vánocemi nám všem sděloval pan premiér Nečas, že noví ministři budou celé svátky ve svých úřadech, aby se seznámili s jejich chodem, tak věřím, že si i pan ministr dopravy Zbyněk Stanjura osobně svátky užil a že zajisté přivítá, že jsem mu několika drobnými připomínkami přes vánoce pomohl.
více zde: ŘSD a SFDI se vrací ke starým "ne"pořádkům. Co udělá Stanjura?
Pro pana ministra, který se teprve v rezortu rozkoukává, stejně jako pro občany tohoto státu mám dobrou zprávu a špatnou zprávu. Dobrá zpráva je, že se mi dostal do rukou onen „posvátný“ dokument ŘSD, který se nazývá Všeobecné Obchodní podmínky a Zvláštní obchodní podmínky. Špatnou zprávou je celé znění tohoto dokumentu, který naleznete v příloze, je shrnutím bodů, jenž jsou slušně řečeno minimálně kontroverzní, v tvrdší variantě pak cestou k regulérní zlodějně.
související: Důkaz uvnitř: Stanjura nezvládá Čermáka, "bibli" ŘSD připravují advokáti stavařů
Bod 1.1.2.9. Cesta ustanovení Rady pro řešení sporů
Tento bod bych rád vypíchnul, aby si čtenář dokázal představit, co se na ŘSD děje, či spíše, kterak se na ŘSD začíná opět zhasínat. Tedy ona zmíněná Cesta ustanovení Rady pro řešení sporů je korupční prostředek nejhrubšího zrna. Pokud je na stavbě silný a kvalitní správce, tak nepřipustí spory a má jasno, kdo za co zodpovídá, pročež je tato Rada zbytečná. Minulost, na kterou neustále odkazuji, ukázala, jak jsou problematické arbitráže (viz D47) v případě jakéhokoliv sporu. Vymýšlet ještě nějaký mezistupeň, který jen oslabí vymáhání práva státu, je jen jasnou a zřetelnou cestou, jak jít na ruku zhotovitelům.
doporučujeme: Tajný trumf Eurovie: Sobotkův kamarád Pokorný může mít vliv v arbitrážích dálnice D47
Bod 1.10. ponechává autorská práva z dokumentace na straně zhotovitele.
Každá soukromá firma Vám sdělí, že to je bod, který si dnes hlídá a nedopustila by nikdy tuto možnost pro časy budoucí. Táži se tedy, kdy se stát začne chovat jako soukromá firma?
Bod. 4.4. Zde není přesně specifikováno, jaký podíl ze zakázky musí vítěz soutěže udělat vlastními silami a nesmí zakázku přeprodat, čímž se otevírá stará dobrá cesta přeprodeje zakázek jiným subjektům
Bod 6.5. je jasným odklonem od maximalizace využití stavební sezóny a vytváření prostoru, aby zhotovitel si mohl případně "hrát" s dobou stavby díla a případnou valorizací stavebních prací na místo, aby dílo bylo předáno v co nejkratším čase a neobtěžovalo to řidiče, daňové poplatníky, pro něž se daná stavba staví
Bod 10.1. převzetí stavby opět po objektech
Nerad, ale musím se vrátit ke stavbě D47, kde právě přejímání po objektech zapříčinilo spoustu problémů. Stavba se přeci soutěží jako celek, tak by se i jako celek měla předávat.
Bod 13. Je celý v přímém rozporu se zákonem o Zadávání Veřejných zakázek, a dochází zde opětovně k odklonu strategie zrušení Valorizace v průběhu stavby, která vytvářela prostor pro vytahování peněz a je na ní podáno několik žalob.
čtěte také: Po zvlněné D47 je tu další „horská dráha“. Budu interpelovat Stanjuru
Takto bych mohl pokračovat bod za bodem, pane ministře, jen z těchto několika bodů je zřejmé, že se Vám na ŘSD chystá další lumpárna, pod záštitou současného generálního ředitele s ukončeným vzděláním kuchař- číšník. Celé podmínky nejsou již dnes v souladu se zákonem o Zadávání Veřejných zakázek a zde je zcela zřejmý rozpor, na který jsem již upozorňoval s Vyhláškou 104 k Zákonu o zadávání Veřejných zakázek, a to v tom směru, pokud by Objednatel, v tomto případě ŘSD, dodržovalo zákon a dokončilo Zadávací dokumentaci tak, aby se podle ní dalo stavět, nemusely by se v daném dokumentu vůbec řešit otázky Autorských práv, protože ty by byly jasně na straně objednatele. Nemusely by se ani řešit otázky Valorizací, protože by si objednatel v rámci kvalitní a dostatečné dokumentace mohl stanovit závazný časový harmonogram a už vůbec by se nemusely řešit jakékoliv vícepráce a vícenáklady vznikající nedostatečnou Dokumentací pro soutěž. Tím se jen otevírá pro zhotovitele možnost "lidové tvořivosti", na kterou jsme v České republice mistři.
související: Upozornil na chyby dálničních mostů, Dobeš ho vyhodil
Pane ministře, jistě Vám nikdo z vašich poradců neřekl jednu podstatnou věc. Ano celý dokument, který nyní na ŘSD chystají, je dokumentem jisté kvality, který se přeložil a používá se na západ od našich hranic. Nikdo Vám ale neřekne, protože na to raději zapomenou, že tento dokument má ještě tzv. prováděcí část, která má stovky stránek a konkrétně řeší každý sporný případ a nenechává to na nějaké pofiderní radě řešitelů. Tento dokument však nikdy oficiálně nebyl v České republice zveřejněn a nikdy ani přeložen. A já se ptám, proč asi?
soubor ke stažení zde
Články o dopravě: